piątek, 1 grudnia 2017

Bezpieczne zakupy online

Zbliżające się święta to czas zakupów gdzie coraz więcej klientów robi zakupy online w Internecie. Niestety, sezon zakupów świątecznych to także sezon dla cyberprzestępców. Ataki phishingowe, fałszywe strony banków czy witryny sklepów czy pośredników finansowych, oszustwa SMS-owe i inne to tylko niektóre zagrożenia, których celem jest kradzież danych osobowych i finansowych.
Przed przystąpieniem do zakupów warto przygotować się żeby w bezpieczny i w wygodny sposób kupować prezenty. Aby tak się stało zastosuj kilka prostych zasad.

Pilnuj bezpieczeństwa swoich urządzeń


Pamiętaj, aby wszystkie twoje urządzenia (komputery, tablety, telefony) były zaktualizowane i załatane. Dostawcy wydają regularne aktualizacje zabezpieczeń zaprojektowane w celu ochrony przed znanymi zagrożeniami.
Zachowaj ostrożność podczas pobierania nowych aplikacji, szczególnie na telefony z Androidem. Nawet aplikacje z oficjalnych sklepów z aplikacjami mogą być zarażone.
Używaj karty kredytowej, a nie karty debetowej. Większość kart kredytowych ma wbudowaną ochronę przed oszustwami. Skontaktuj się ze swoim bankiem lub dostawcą karty, aby dowiedzieć się więcej na temat zabezpieczeń zapewnianych przez kartę.


Zwróć uwagę, z jakich sieci Wi-Fi korzystasz


Aby był taniej często korzystamy z publicznych darmowych sieci Wi-Fi
np. w kawiarniach czy sklepach. Niestety publicznymi sieciami Wi-Fi interesują się często przestępcy. Przechwytują oni połączenia w celu kradzieży haseł i innych danych osobistych. Przestępcy często wystawiają własne punkty dostępowe o podobnych nazwach. Łącząc się do Internetu przez takie punkty osoba atakująca jest w stanie przechwytywać cały ruch przesyłany między Tobą a Internetem. Może to pozwolić na przejecie danych podczas zakupów internetowych, danych bankowych lub społecznościowych. Warto pamiętać, że nasze urządzenia same próbują się łączyć do punktów dostępowych, jeżeli mają włączone sieć Wi-Fi. Gdy telefon znajdzie znaną sieć, automatycznie spróbuje się z nią połączyć. Są narzędzia, które mogą wykryć nazwy sieci, do których próbuje połączyć się twój urządzenie i naśladować je. Umożliwia to przestępcy użycie fałszywego połączenia w celu kradzieży danych. Jeśli jesteś w kawiarni, a twoje urządzenie uważa, że ​​jest podłączone do domowej sieci bezprzewodowej, prawdopodobnie ktoś próbuje ukraść Twoje dane! Jeżeli nie korzystasz z sieci Wi-Fi wyłącz!

Zachowaj ostrożność podczas korzystania z nieznanych witryn sklepowych


         - Nie klikaj linków w reklamach wysyłanych na twój e-mail chyba, że najpierw je sprawdzisz. Jeśli najedziesz kursorem myszy na link, powinieneś zobaczyć URL. Przyjrzyj się uważnie. Czy nazwa jest zbyt długa lub zawiera wiele łączników lub liczb? Czy zastępuje litery liczbami, na przykład amaz0n.com czy o1x.pl? Najlepiej nie otwierać wiadomości e-mail ani nie klikać załącznika od kogoś, kogo nie znasz - zwłaszcza, gdy zawiera kuszący temat, na przykład nagrodę pieniężną lub rachunek za coś, czego nie kupiłeś.
         - Skorzystaj z wyszukiwarki, aby wyszukać recenzje i oceny online nieznanej lub nieznanej witryny, zanim zrobisz tam zakupy. Używaj w wyszukiwaniu słów takich jak oszustwo lub oszustwo.
         - Spójrz na wygląd strony. Czy to wygląda profesjonalnie? Czy linki są dokładne i szybkie? Czy jest dużo pop-upów? To wszystko wskazuje, że strona może być fałszywa!.
         - Zwracaj uwagę na treść. Zła gramatyka, niejasne opisy i błędnie napisane słowa to kolejne sygnały, że strona prawdopodobnie nie jest prawdziwa.
         - Bądź sceptyczny. Niezwykle niskie ceny i wysoka dostępność trudno dostępnych przedmiotów to czerwone flagi dla witryn oszustów.
Pamiętasz takie powiedzenie "zbyt piękne, żeby było prawdziwe"
         - Upewnij się, że sklep internetowy używa bezpiecznego systemu płacenia, który akceptuje główne karty kredytowe. Unikaj witryn wymagających bezpośrednich płatności niemożliwych do zweryfikowania.

Pamiętaj warto poświęcić trochę czasu na edukację samych siebie oraz naszych przyjaciół i rodzinę w sprawie bezpiecznych zakupów, abyśmy mogli cieszyć się szczęśliwymi i bezpiecznymi świętami.

3 komentarze:

  1. Bezpieczeństwo zakupów online to sprawa wielce priorytetowa. Ja doszkalam się często czytając https://www.cashbill.pl/blog/kategoria/platnosci-mobilne bo sama prowadzę sklep internetowy i chcę, aby klienci czuli się bezpiecznie płacąc w moim sklepie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ania Kwiatkowska19.09.2018, 23:26

    Bezpieczeństwo przy robieniu zakupów w sklepach internetowych i innych miejscach tego typu musi zawsze być na bardzo wysokim poziomie. Często również możemy wybrać operatora który będzie realizował naszą transakcję. Ja zazwyczaj stawiam na https://www.przelewy24.pl/szybkie-przekazy-pieniezne gdyż wiem, że bezpieczeństwo transakcji będzie na pewno na wysokim poziomie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Faktycznie przy takim podejściu raczej nasze zakupy w sklepach internetowym przebiegną bezpiecznie. Jednak wiem, że również sporo tu zależy od tego z jakiego systemu płatności internetowej korzystamy. Ja bardzo chwalę sobie płatności online https://bluemedia.pl/oferta/platnosci/platnosci-online gdyż one jeszcze nigdy mnie nie zawiodły.

    OdpowiedzUsuń