niedziela, 20 stycznia 2019

Elementarz bezpieczeństwa - Po drugie bezpieczny telefon komórkowy

Obecnie telefon komórkowy nie jest już tym urządzaniem, które znamy z przed przeszło dwudziestu lat. Nie służy on już tylko do prowadzenia rozmów telefonicznych czy wysyłania SMS-ów ale ma własny system operacyjny z możliwością instalacji różnych aplikacji i dostępem do Internetu.  Mówimy tu o tak zwanym smartfonie  czyli połączeniu przenośnego telefonu z komputerem. A ja bym powiedział odwrotnie to zminiaturyzowany komputer z funkcja telefonu!
Co za tym idzie musimy zmienić swoje podeście do tego urządzania. To wszystko co robimy w kontekście bezpieczeństwa na komputerze  powinniśmy  zastosowań na naszym smart fonie. Na dodatek większość naszych komputerów  stoi w bezpiecznym miejscu (w naszym domu czy miejscu pracy) a telefon mamy cały czas przy sobie choć nie zawsze mamy go na oku! Należy też zwrócić uwagę co do danych na nim przechowywanych. Mamy tu wszystkie SMS-y czyli nasze rozmowy ze znajomymi, kontakty, zdjęcia a czasami nawet  pliki z hasłami! Do tego należy pamiętać że na urządzeniach mobilnych czyli nie tylko telefonach większość otwartych aplikacji nie zamykamy czy nie wymagają one ponownego zalogowania i znajomości haseł! Czy jesteś gotowy na to by ktoś widział twoje rozmowy na Facebooku?  

Hasło/PIN/symbole 

Zostawił byś  włączony bez nadzoru komputer dostępny dla obcych? Nie? To dlaczego robisz tak z telefonem?  Co do samych haseł pisałem o tym w pierwszej części „Elementarzu bezpieczeństwa – Po pierwsze hasło.” Telefon możesz zabezpieczyć za pomocą PIN-u, hasła czy symboli. Co do ostatniej możliwości  stosuj również symbole unikalne. I pamiętaj że to co robisz na dotykowym ekranie zostawia ślady po tłustych  palcach!

Program antywirusowy

Pamiętaj każde urządzenie powinno mieć zainstalowany program antywirusowy Jaki program antywirusowy jest najlepszy? Każdy, który działa i jest aktualizowany! Poszukaj w Internecie ;)

Aktualizacje – systemu i aplikacji

Każdy system i aplikacja wymaga aktualizacji. Wynika to z testów czy błędów, które twórcy lub testerzy wykryli.  Warto korzyłaś z automatyczne aktualizacji.

Uważaj jakie oprogramowanie instalujesz

Nie instaluj oprogramowania z nieznanych źródeł. Niestety w sklepie Play też może trafić się złośliwe oprogramowanie. Zanim podejmiesz decyzję o instalacji jakiegoś oprogramowania przeczytaj opinie na jego temat a w czasie instalacji czytaj na co mu pozwalasz!

Wi-Fi

Uważaj na publiczne sieci Wi-Fi
Wyłącz Wi-Fi, kiedy go nie używasz

1 komentarz:

  1. Współcześnie telefon to niezbędny gadżet. I nie chodzi tylko o wykonywanie i odbieranie połączeń, ale oto, żeby urządzenie miało dużo innych funkcji, o dostępie do Internetu nie wspominając (bo to już standard). W związku z połączeniem z siecią i innymi aplikacjami, łatwo się do smartfona włamać i uzyskać bardzo różne, wrażliwe dane użytkowników. Warto więc dbać o dobre zabezpieczenie.

    OdpowiedzUsuń